Blog

Pamięć mięśniowa – szybszy powrót do formy

25.02.2020

Wracasz do treningów po dłuższej przerwie? Twój organizm pamięta wylane siódme poty w siłowni, dlatego możesz wrócić do formy całkiem szybko nawet po jakimś czasie. Wyjaśniamy, czym jest zjawisko tzw. pamięci mięśniowej, które znacznie ułatwia utrzymanie formy i budowę wymarzonej sylwetki.

Nagły wyjazd, kontuzja, a może choroba lub po prostu nadmiar obowiązków w pracy lub domu – oto najczęstsze powody dłuższych przerw w treningach. Powrót do ćwiczeń – biegania, aerobiku czy na siłownię – nie będzie jednak tak trudny jak się obawiasz, jeśli uprawiasz sport regularnie. Jak to możliwe? Odpowiedzią jest pamięć mięśniowa.

Pamięć mięśniowa – jak to działa?

Dzięki temu zjawisku znacznie szybciej wrócisz do formy i odbudujesz swoją sylwetkę, mimo że podczas przerwy dochodzi do zmniejszenia masy mięśniowej i obniżki kondycji. Pamięć mięśniowa to rodzaj ruchu wykonywany przez mięśnie, które są już do niego przyzwyczajone i z czasem tworzą się ścieżki błyskawicznego użycia mięśni w konkretny sposób – nawet mimo utraty znacznej masy mięśniowej. Również dzięki niej zawsze pamiętamy, jak jeździć na rowerze czy na nartach.

Zapamiętują wzorce ruchowe, a ich powtarzanie prowadzi do ich automatyzacji. W praktyce oznacza to, że mięśnie są w gotowości, aby wznowić pracę. Po powrocie na siłownię czy do biegania – do wcześniej regularnie realizowanych treningów – po kilku tygodniach następuje rozrost tkanki mięśniowej. Im lepsza forma, tym łatwiej będzie do niej wrócić.

Pamięć mięśniowa a pamięć mózgu

Warto wspomnieć także o pamięci mózgu. Aktywność sportowa często polega na wykonywaniu kilku lub kilkunastu powtórzeniach jednego ćwiczenia czy ruchu – mózg je zapamiętuje i wysyła do mięśni impulsy, a my w końcu zaczynamy wykonywać te ćwiczenia niemal automatycznie.

Na pamięć mięśniową można wpływać – najważniejsza jest praktyka, czyli powtarzanie konkretnych ruchów. Liczy się też koncentracja, skupienie na poprawnej technice podczas wykonywania różnych elementów ćwiczeń, a także systematyczność. Osoba powracająca do ćwiczeń szybciej zauważy efekty niż ktoś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z siłownią lub inną aktywnością fizyczną.

SPORT & BEAUTY Fabianowo

ul. Kowalewicka 14
60-002 Poznań

Kontakt
+48 618 300 999
centrum@fabianowo.com.pl
Godziny otwarcia
PN-PT 7.00 - 23.00
SO-N 8.00 - 21.00